Jiří Pecháček (skoky)

Zasloužilý mistr sportu a legenda českého jezdectví, jeden z nejúspěšnějších skokových jezdců historie. K jezdectví ho přivedl jeho otec. ČSSR reprezentoval již ve svých 18 letech, celkem 19x se stal vítězem republikového mistrovství, účastnil se olympijských her a od olympijského výboru získal Cenu Fair play. Jako jediný český jezdec byl vyznamenán zlatým odznakem FEI za 53 startů v Poháru národů. Získal také cenu prezidenta ČJF za mimořádný přínos jezdeckému sportu. Dnes se koním věnuje jako trenér.

Jiří Pecháček - osobnosti jezdeckého sportu
Jiří Pecháček Foto: Magdaléna Straková

Aleš Opatrný (skoky)

Jezdec, titulovaný v současnosti jako česká parkurová jednička, získal ve své dosavadní kariéře mnoho titulů: mistr Evropy mladých jezdců, několikanásobný mistr republiky, vítěz mnoha mezinárodních velkých cen i kol Světového poháru. ČR reprezentoval na Světových jezdeckých hrách v Cáchách a 2x byl finalistou Světového poháru v Las Vegas. Získal ocenění Rolex One To Watch udělované FEI za nejvýraznější posun v žebříčku jezdců. Je členem reprezentačního A týmu, kterému se podařilo v roce 2015 dosáhnout historického úspěchu, když zvítězil v seriálu FEI Pohár národů v Divizi 2 a pro sezonu 2016 postoupil do Divize 1. Tým se pokusil i o splnění kvalifikace na OH 2016 v Rio de Janeiro, ale dokončil na druhém místě za vítěznou Ukrajinou. Aleš se pak za podpory sponzora Czech Equestrian Team pokusil o kvalifikaci na OH v jednotlivcích, ale o několik málo bodů zůstal za tureckým jezdcem Omarem Karaevlim. V roce 2017 se úspěšně účastnil prestižního seriálu závodů Global Champions League. Pochází z jezdecké rodiny, působí v jezdecké stáji svého otce v Hořovicích.

Aleš Opatrný - osobnosti jezdeckého sportu Foto: David Horváth, CET
Aleš Opatrný Foto: David Horváth, CET

Zuzana Zelinková (skoky)

Česká reprezentantka v parkurovém skákání závodí od svých 12 let. V roce 1999 se jako juniorka probojovala do finále na ME. Mimo jiné je několikanásobnou mistryní ČR, účastnila se finále MS mladých koní, Světových her v Caen 2014 a ME v Aachen 2015. Za svou dosavadní kariéru doposud získala celkem 10 (5 zlatých) medailí z národních juniorských či seniorských šampionátů a 3x se stala Jezdcem roku v ČR. Koně, které jezdí, Caleri a Lukas Ninja, byli v letech 2012 a 2014 vyhlášeni Koňmi roku a za rok 2015 získala Evita R titul mladého Koně roku. V roce 2014 ČJF vyhlásila Zuzanu sportovkyní roku. I ona je členkou reprezentačního A týmu, který v roce 2015 zvítězil v seriálu FEI Pohár národů v Divizi 2 a historicky poprvé postoupil do Divize 1 pro rok 2016. Tento tým se pokusil i o splnění kvalifikace na OH 2016 v Rio de Janeiro a dokončil na druhém místě jen o málo bodů za vítěznou Ukrajinou. V roce 2017 se jí při startu v Poháru národů na CSIO4 Linz podařilo absolvovat obě kola bez trestných bodů a tým dokončil na 4. místě. Ve stejném roce byla i účastnicí ME ve švédském Göteborgu. Se svou stájí Jumping For Pleasure nedávno přesídlila ze Slovenska zpátky do České republiky.

Zuzana Zelinková - osobnosti jezdeckého sportu Foto: Tomáš Holcbecher
Zuzana Zelinková Foto: Tomáš Holcbecher

Jaroslav Hatla (všestrannost)

S jezdectvím začal ve Slatinách ve svých 10 letech, roku 1992 vyhrál mistrovství mladých jezdců ČSFR ve všestrannosti, mistrovství ČSR mladých jezdců; mistrovského titulu dosáhl také o rok později. Zúčastnil se také olympijských her v Athénách r. 2004 a v Pekingu v roce 2008.

osobnosti jezdeckého sportu
Jaroslav Hatla

Martin Maivald (všestrannost)

Náš úspěšný jezdec v disciplíně všestrannost trávil rád čas s koňmi již v dětství. Pravidelně jezdí od 14 let, od roku 2002 se jezdectví věnuje profesionálně. Osobně si cení těchto úspěchů: 2x dokončené MS mladých koní, 2. místo CCI** Pardubice, 13. místo v CCI*** Bialy Bor. V roce 2014 se účastnil WEG v Normandii.

osobnosti jezdeckého sportu, Gomba -CIC*** Sopot -Polsko, Foto: Lucia Grancova
Martin Maivald Foto: Lucia Grancova

Miloslav Příhoda (všestrannost)

Nadějný český reprezentant se věnuje všestrannosti i parkurovému skákání. Pochází ze známé a úspěšné jezdecké rodiny. Zúčastnil se mimo jiné jako junior MS mladých koní, ME juniorů, ME mladých jezdců i ME seniorů, dvakrát získal 13. místo v jednotlivcích. Byl několikrát mistrem ČR ve všestrannosti, mistrovský titul získal i v roce 2016 a 2017. Úspěchy slaví i v parkurovém skákání, kde se umístil např. v roce 2016 na 5. místě na MČR.

osobnosti jezdeckého sportu
Miloslav Příhoda

Zdeněk Beneš (drezura)

Zdeněk Beneš zasvětil celý svůj život koním a drezuře. Pod vedením své maminky Heleny, která byla rovněž velmi úspěšnou jezdkyní a zkušenou trenérkou, závodil od svých dvanácti do téměř šedesáti let. Mezi jeho nejznámější koně patří Triumf, se kterým se účastnil i mezinárodních závodů, Perun a Fabio. Zdeněk Beneš je držitelem Zlatého výkonnostního odznaku, patnáctinásobným mistrem ČSSR a ČSR a v průběhu své závodní kariéry dosáhl mnoha dalších významných umístění. Jeho celoživotní snahou bylo pozvednout jezdeckou úroveň u nás. Za socialismu u nás bylo jen několik oddílů, které se věnovaly drezurnímu ježdění a přípravě dětí a dorostenců. Jedním z nich byl i oddíl Jiskra Trója, kde celý život spolu se svou matkou působil. I po ukončení aktivního ježdění se dál věnoval trénování prakticky až do konce svého života. Dlouhou dobu působil i ve Sportovním centru mládeže a byl i komisařem na zkouškách základního výcviku jezdců. Působil i v kurzech pro cvičitele a trenéry. Trénovalo s ním mnoho našich současných drezurních jezdců, mezi jeho nejznámější dlouhodobější svěřence patřila Michaela Habásková, Libuše Půlpánová ml., sestry Krčmářovy a mnoho dalších.

Zdeněk Beneš Foto: EquiTV
Zdeněk Beneš Foto: EquiTV

 

Fabrizio Sigismondi  (drezura)

Český drezurní jezdec ve svých začátcích navštěvoval ve Vídni elitní Španělskou jezdeckou školu. Je dvojnásobný mistr České republiky mladých jezdců v drezuře (2001 a 2002) a šestinásobný drezurní mistr České republiky v seniorské kategorii (2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2017). Drezurní šampion ČR 2014, 2016 a 2017 v nejtěžší úrovni TT. Pravidelně reprezentuje Českou republiku na mezinárodních drezurních závodech seriálu Světového poháru v těžké úrovni a na úrovni Grand Prix. Vítěz závodů Světového poháru CDI-W Brno 2010, 2012 a 2013, trojnásobný vítěz CDI3* Zakrzow 2013, vítěz CDI3* Zakrzow 2015, stříbro z CDI-W Kaposvar 2010, z CDI3* Radzionkow 2013, CDI3* Zakrzow 2014 a CDI-W Brno 2014, bronz z Grand Prix Freestyle CDI3* Zakrzow 2015, dále z CDI-W Wroclaw 2012, CDI-W Kaposvar 2014, CDI-W Lipica 2014 a CDI1* Radzionkow 2010 v úrovni Intermediate. V roce 2014 se umístil v kvalifikaci Světového drezurního poháru na celkovém 12. místě Středoevropské ligy, což je dosud nejlepší umístění českého jezdce v historii tohoto prestižního seriálu. Šestinásobný vítěz PAVO Poháru Jezdectví (2010, 2012, 2013, 2014, 2015 a 2016).

Sigismondi působí v jezdecké stáji v Praze. Od roku 2010 startuje za jezdecký klub Dressage Academy, kde zároveň působí jako trenér. Mnoho svých svěřenců dovedl k domácím mistrovským titulům v drezuře a na evropské drezurní šampionáty juniorů a mladých jezdců.

Fabrizio Sigismondi - osobnosti jezdeckého sportu
Fabrizio Sigismondi

 

Petr Eim (voltiž)

Petr Eim, úspěšný reprezentant ve voltiži, působí v současné době v České republice i na Slovensku  jako veterinární lékař, odborník na pohybový aparát koní a všeobecnou veterinární péči u koní. V roce 2008 dokázal Petr Eim získat titul mistra světa ve voltiži v kategorii muži na MS, které se konalo v Brně. Na mezinárodní scéně se mu pak podařilo obsadit v roce 2009 na ME ve švédském Bökebergu 7. místo a v roce 2010 na WEG v Lexingtonu 6. místo v kategorii muži.

Petr Eim Foto: Tomáš Holcbecher
Petr Eim Foto: Tomáš Holcbecher

 

Lukáš Klouda (voltiž)

Český reprezentant Lukáš Klouda začal s disciplínou voltiž, když mu bylo 9 let. Má za sebou úspěšnou mezinárodní kariéru, byl několikrát účastníkem Světových jezdeckých her (WEG), ME a MS, finále Světového poháru (WC), získal ocenění ČJF nejlepší sportovec roku a je také členem FEI „komise jezdců“, ve které působí jako zástupce voltiže. Dlouhodobě žije v Kolíně nad Rýnem, kde mimo jiné také trénuje mladé talentované jezdce. K jeho největším úspěchům patří tituly z MČR v kategorii skupin i jednotlivců, 6. místo na WEG Jerez 2002 v kategorii skupin, 7. místo na MS v Les Mans a 8. místo na WEG Aachen 2014 v kategorii muži. Účastnil se i WEG 2014 v Caen v Normandii a získal mnoho umístění v rámci Světového poháru např. 3. místo – CVI-W 2013 Leipzig, 3. místo – CVI-W 2013 München, 3. místo – CVI-W 2013 Paris, 4.místo – CVI-W 2014 München, 2. místo – CVI-W 2014 Paris a mnoho dalších.

Lukáš Klouda Foto: Tomáš Holcbecher
Lukáš Klouda Foto: Tomáš Holcbecher

Jiří Nesvačil junior (spřežení)

Jiří Nesvačil junior, reprezentant Národního hřebčína Kladruby nad Labem, pochází ze slavné a úspěšné vozatajské rodiny. Na svém kontě má již velkou řadu vítězství a umístění i z mezinárodních závodů v kategorii čtyřspřeží. Patří stabilně do českého reprezentačního kádru. Byl účastníkem Světových jezdeckých her 2014 ve Francouzském Caen, kde byl v týmu se svým otcem Jiřím Nesvačilem seniorem a bratrem Radkem. V roce 2017 figuroval Jiří Nesvačil junior na 13. místě ve světovém FEI žebříčku jezdců čtyřspřeží a na 19. místě ve Světovém poháru.

K jeho nejlepším umístěním patří např. v roce 2016 čtvrté místo v kvalifikačních závodech Světového poháru na CAI3* Altenfelden v Rakousku, druhý dokončil na CAI3*  v Kladrubech, třetí místo získal na CAI3* v Lipici. Nejvíce úspěchů si doposud připsal především v sezoně 2017. V úvodu sezony zvítězil v domácím Rudolfově poháru v Kladrubech CAI3* a skončil pátý na čtyřhvězdičkovém mítinku CAI4* Fabiansebestyen v Maďarsku. Historickým úspěchem skončila jeho premiéra na jezdeckých světových hrách CAIO4* v Cáchách. Na jednom z nejvýznamnějších světových klání obsadil dvakrát třetí místo při parkurových zkouškách čtyřspřeží a v celkovém hodnocení mu patřila 21. příčka. Na mistrovství Evropy v Göteborgu obsadil celkové jedenácté místo. Povedl se mu především parkur, v němž byl pátý nejlepší, v celkové klasifikaci bral se svými starokladrubáky jedenáctou pozici. Dařilo se mu i na mítinku kategorie CAI 3* v německém Donaueschingenu, kde obsadil osmé místo v drezuře, osmý byl i v maratonu, a díky bronzové příčce v parkuru si polepšil na celkové sedmé místo.

Jiří Nesvačil junior Foto: Tomáš Holcbecher
Jiří Nesvačil junior Foto: Tomáš Holcbecher

Ondřej Zvára (skoky)

Jezdectví se věnuje od dětství již jako třetí generace rodiny. První závody absolvoval v osmi letech. V roce 2009 se stal členem týmu sportovní stáje Arcus Engineering Czech. Od roku 2011 je zařazen v reprezentačním A týmu České republiky. Ocenění získal v průběhu své kariéry mnoho, umístil se například na MČR v parkurovém skákání v roce 2011 na 2. místě a o 2 roky později zde zvítězil. Dosáhl mnoha vítězství a skvělých umístění na mezinárodních závodech nejvyšší kategorie a v Pohárech národů. V roce 2014 to bylo 3. místo v PN na CSIO Celje, 1. místo v PN CSIO Budapešť, 1. místo v roce 2015 v PN CSIO Linz a  2. místo v GP CSI Linz. Účastnil se také ME Herning 2013. V roce 2015 se českému týmu podařilo historické vítězství v Divizi 2 v rámci FEI Poháru národů a postoupil do Divize 1 pro sezonu 2016. V roce 2015 tým bojoval o postup na OH 2016, kde skončil na skvělém druhém místě, bohužel na OH postupoval pouze vítěz. Ondřej je několikanásobným účastníkem mistrovství Evropy, dále v roce 2014 reprezentoval ČR na Světových jezdeckých hrách v Normandii. V roce 2017 se umístil s týmem na 4. místě v PN na CSIO4 Linz a CSIO5 v Sopotech, kde také obsadil skvělé 4. místo v Grand Prix. Na ME ve švédském Göteborgu 2017 mu účast ve finále po třech kvalifikacích unikla o jedno místo.

Ondřej Zvára Foto: Tomáš Holcbecher
Ondřej Zvára Foto: Tomáš Holcbecher

Vlasta Kadlecová (drezura)

Vlasta Kadlecová je mistr sportu, držitelka Zlatého odznaku ČJF od roku 1997 a několikanásobná mistryně ČR. Poprvé se účastnila mistrovství ČR v roce 1965 a ve své kariéře získala celkem 22 mistrovských titulů, 22 druhých míst z MČR, 18 třetích a 13 vítězství v družstvech na MČR. Působí i jako úspěšná trenérka a mezi její svěřence z řad juniorů a mladých jezdců patří např.: Lucie Havelková (Marešová), Zuzana Řízková, Dagmar Romischová, Antonín Kadlec, Kateřina Müllerová (Havlíčková), Arlleta Krausová, Kristýna Vobořilová, Hana Pelikánová (Vášáryová), Magda Havelková, Hana Jeřábková, Magda Škardová, Kateřina Vondráčková. Mezi její nejúspěšnější koně startující na MČR patřili Nero, Arleta, Liana, Astor, Hajný, Jorga, Gábor, Jarda, Akima, Verona, Kant, Simon, Horoskop, Horalka, Tomar. Vlasta Kadlecová dosáhla drezurní výkonnosti TT, je trenérem 2. třídy od roku 1967a rozhodčí od roku 1965, a to národní specialista.

Vlasta Kadlecová - drezura
Vlasta Kadlecová

Anastasja Vištalová (paradrezura)

Anastasja Vištalová se narodila v roce  1995. Již od narození má dětskou mozkovou obrnu – spastickou diparézu horních a dolních končetin. Chodí s pomocí dvou francouzských holí a na delší tratě používá invalidní vozík. V současně době studuje třetím rokem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a závodně se věnuje paradrezuře – sportovnímu odvětví klasické drezury, jenž je přizpůsobeno pro handicapované atlety.

U koní je Anastasja již od svých tří let, avšak závodit začala teprve ve věku třinácti let. Do té doby pouze docházela na patnáctiminutovou hiporehabilitaci. V roce 2015 byla na popud rozhodčích překlasifikována ze skupiny II. (krok a klus) do skupiny I. (pouze krok), kde spolu soutěží sportovci s nejtěžším postižením.

V létě 2016 reprezentovala jako první český para jezdec Českou republiku na paralympijských hrách v brazilském Riu, kde se umístila v první polovině startovního pole. Je pětinásobnou mistryní České republiky, několikanásobnou vítězkou paradrezurního poháru a jezdcem roku v letech 2014,  2016 a 2017.

Českou republiku reprezentuje tato jezdkyně rovněž na mezinárodní úrovni. Představuje se na závodech typu CPEDI3* (nejvyšší možná úroveň v tomto sportu), které se jí také, jako jedinému českému handicapovanému jezdci, povedlo vyhrát a to v roce 2016 v Genemuidenu se ziskem přes 71%. Anastasja je účastnicí tří mistrovství Evropy (r.2010, 2015 a 2017). Premiérově se také představila i na Světových jezdeckých hrách v Normandii v roce 2014.

Anastasja Vištalová - paradrezura
Anastasja Vištalová – paradrezura